“Въображението е по-важно от знанието!” е казал Айнщайн.
Всичко, което някога е било създадено или построено, първо е възникнало във въображението на създателя му. Творческото мислене е двигателят на всички постижения нa човечеството и е това което ни е направило господстващ вид на планетата Земя.
Важно е като родители, да разпознаем значимостта на въображението в развитието на вашето дете и да го стимулираме. Не бива да се страхуваме, когато децата ви започнат да боравят с инструментите на въображението, а напротив – да ги стимулираме и участваме в тяхната игра
В тази статия ви предлагам съвети как да насърчим творческото мислене на децата като използваме непотребни материали от бита. Не бързайте да изхвърляте използвани шишета, кашони, кутии. Защото креативността не е когато следваш инструкциите за да направиш апликацията, къде да се залепи стикера, с каква форма да изрежеш крилото на птицата. Истинската креативност идва когато няма рамка за правилният резултат, когато под формата на нови и най-различни комбинации могат да се събират идеи, мисли, планове, факти, принципи и теории познати на хората или просто когато откриеш ново приложение на съществуващи предмети.
А ето и някои предложения:
✅ От ролки за тоалетна хартия – тунели за пускане на топчета, гирлянди, човечета, тунели за хамстери, моливник, кутии за бижута.
✅ От хартиени кутии от лекарства, паста за зъби – гардероб, куфар, маса, легло за кукли, гараж за малки коли. Може да се облепят със вестник или гланцово блокче и се направят градски сгради.
✅ От голям картон може да си направи къща, голям робот сглобен от картони с различен размер , да си нарисува играта “монополи” и др игри, хранилка за птици, хотели за буболечки, папка за съхранение на рисунки, печат.
Големи кутии за могат да се облепят с целофанова хартия, да се украсят с панделки, мъниста и да станат кутии за съхранение на предмети и дрехи. Да се нарисува картина и да се нареже на различни форми за да превърне в пъзел, измислен от детето. А може и да си направите поставка за топли чинии.
✅ От кори за яйца – могат да се засадят семена с малко пръст и да се изучава нагледно как се появява живота
✅ От пластмасови бутилки – хранилка за птици, поставка за моливи, лейка за поливане на цветя, украси за елхата, малките бебенца се занимават ако се напълнят с вода и с разни ярки малки предмети, музикален инструмент – пълнят с различни малки предмети които издават различен звук, саксии за цветя на ограда.
Експерименти с бутилки – надуйте балон и го сложете от единия край на бутилката. Сложете бутилката в хладилника. Какво се получи?
В голямо шише от 1.5л направете 3 дупки на различна височина и напълнете шишето с вода. Видяхте ли разликата в дължината на струите от дупките?
✅ Oт хартия , стари вестници и списания – пъзел (облепва се картинка върху картон и се реже в подходяща форма), да се направят геометрични фигури- куб, конус и др. апликации, оригами, играта “познай кой”.
✅ Сламки – кули от сламки, мандала с прежда, салове за игра, експерименти със сламки.
✅ Кофички от кисело мляко – саксии, кофички за игра в пясъка, телефон с жица от коноп, подреждане на кофички една в друга от малки деца, поставка за моливи.
Смесвайте смело различни материи и нека не бързаме да даваме решения на децата! И на последно място, не забравяйте златното правило на творчеството “Всичко може да бъде всичко”!